5 نکته ای که کاردرمانگران می خواهند والدین در مورد گرفتن مداد بدانند

5 نکته ای که کاردرمانگران می خواهند والدین در مورد گرفتن مداد بدانند

توصیه های گرفتن مداد سوالی است که وقتی بچه ها با دست خط مشکل دارند زیاد مطرح می شود. در واقع، بسیاری از اوقات کاردرمانگران برای بررسی یک کودک با چالش‌های دست‌نویس ارجاعی دریافت می‌کنند و یکی از مواردی که معلم به آن اشاره می‌کند، گرفتن مداد کودک است. والدین نیز ممکن است سوالات زیادی در مورد رشد گرفتن مداد داشته باشند. آنها ممکن است تعجب کنند که آیا کودکشان با گرفتن مداد خود در مسیر درستی قرار دارد یا چگونه به بچه هایی که با در دست آن مشکل دارند کمک کنند. موضوع این است که در گرفتن مداد چیزهای زیادی وجود دارد! در اینجا مهمترین چیزهایی است که OT اطفال آرزو می کنند والدین در مورد گرفتن مداد بدانند.

توصیه های گرفتن مداد

اگر وقتی صحبت از گرفتن مداد به میان می‌آید، چگونه کودکتان مداد را در دست می‌گیرد و چگونه به او کمک کنید، چشمانتان خیره می‌شود، نگران نباشید! در اینجا نکات اصلی وجود دارد که باید در مورد رشد گرفتن مداد بدانید:

شماره 1 محل گرفتن مداد واضح نیست.

در کودکان معمولاً در حال رشد، کودکان از استفاده از تمام بازوی خود برای حرکت دادن مداد رنگی، به استفاده از ساعد و مچ دست و استفاده از نوک انگشتان خود پیشرفت می کنند. این پیشرفت نشان دهنده بالاتنه هایی است که از بازو حمایت می کنند، بازوهای قوی برای تثبیت وضعیت بدن و مهارت های حرکتی ظریف اصلاح شده است.
در کودکانی که ملاحظات فیزیکی، شناختی یا رشدی عصبی دارند، درک ممکن است پیشرفت سنی را دنبال نکند یا تاخیر در پیشرفت را نشان دهد. سایر کودکان به دلایل مختلف مراحل بهبود گرفتن مداد را نادیده می گیرند.

شماره 2 بازی های موبایلی و کامپیوتری را محدود کنید و بازی بیشتری را پیشنهاد دهید.

بچه‌های امروزی در معرض انواع یا فعالیت‌های بازی (یا فقدان آن‌ها) هستند. آنها همچنین از سنین پایین در معرض فناوری و گوشی های هوشمند هستند.
به این موضوع فکر کنید: وقتی کودک خردسال گوشی را در دست می‌گیرد، زمانی را از دست می‌دهد که نسل‌های دیگر مجبور بودند بازی و فعالیت را از طریق دستان خود تجربه کنند. آن‌ها همچنین در برخی موارد ساعت‌ها از وقت خود را با «بازی با گوشی» سپری می‌کنند. هنگامی که کودک خردسال گوشی ای را در دست می گیرد، وزن زیادی از سمت اولنار دست وارد می شود. سمت صورتی دست منحنی می‌شود و در موقعیت گرفتن فعال ثابت برای نگه داشتن روی صفحه نمایش یا دستگاه است.
این اجازه می دهد تا قدرت زیادی در سمت صورتی دست داشته باشید و زمان صرف شده در همان موقعیت را داشته باشید. دست تجربیات مختلفی برای تثبیت به دست نمی آورد، دستکاری هایی که برای دستکاری در دست و جداسازی دو طرف دست مهم هستند.
سپس، کودک معمولاً از انگشت اشاره گر برای کشیدن انگشت استفاده می کند. تنوع درک، دستکاری، توسعه انبر و دقت وجود ندارد.
به همین ترتیب، با استفاده از صفحه نمایش، تغییری به سمت کشیدن انگشت شست و حرکات انگشت شست روی صفحه وجود دارد. برجستگی تنار از همین حرکات زیاد برخوردار می شود. همه اینها به طوفانی کامل از تجربه محدود حرکتی ظریف و فقدان مهارت های حرکتی خوب منجر می شود.

شماره 3 نحوه نوشتن از همه مهمتر است.

این یکی از بزرگ‌ترین نکاتی است که درمانگران می‌خواهند والدین بدانند: گرفتن مداد کاربردی ممکن است شبیه به سه پایه سنتی نباشد. بچه‌ها می‌توانند مداد خود را با حالت های شست، متقاطع، سه‌پایه اصلاح‌شده، گرفتن چهارپایه، یا هر یک از انواع دیگر… و همچنان به‌گونه‌ای بنویسند که خوانا و کارآمد باشد.
تحقیقات به ما می گوید که گرفتن مداد بر مهارت هایی مانند شکل دادن حروف یا خوانایی تأثیر نمی گذارد. در کودکی که از گرفتن مداد بالغ استفاده می کند (انگشتان و دست کار حرکت مداد را انجام می دهند)، تغییرات در گرفتن مداد بر سرعت نوشتن تاثیری ندارد.
وقتی سرعت مشکل است، احتمالاً چیز دیگری در جریان است، مانند اینکه کودک از الگوی درک انتقالی استفاده می‌کند، مسائل حسی مانند فشار سنگین نوشتن وجود دارد، یا مسائل برنامه‌ریزی حرکتی مانند شکل‌گیری حروف رخ می‌دهد.

شماره 4 بچه ها نیاز به بازی دارند! بله، ارزش تکرار را دارد.

رنگ‌آمیزی، خمیر بازی، بالا رفتن از درختان، غلتیدن در چمن‌ها، و بازی روی میله‌های میمون بخش‌های مهمی از بهبود نحوه گرفتن صحیح مداد هستند.
درسته! مهارت های اساسی که بچه ها برای گرفتن مداد و نوشتن به آن نیاز دارند از طریق بازی رخ می دهد. مراحل اولیه رشد کودک شامل خزیدن زیاد است و این مرحله مهمی است!
اغلب اوقات، مشکلات حرکتی ظریف را در کودکان می بینیم که از مرحله خزیدن می گذرند. گاهی اوقات ارتباط بین خزیدن، قرار گرفتن در معرض حرکات ظریف و بازی در هنگام گرفتن مداد آشکار نیست.
کودکان برای تقویت قدرت دست برای دقت و استفاده از آن انگشتان به بازی حرکتی ظریف نیاز دارند. بچه ها برای به دست آوردن ثبات و کنترل در قسمت بالایی بدن خود نیاز به بالا رفتن و حرکت دارند تا شانه ها و بازوهای آنها قادر به حمایت و تثبیت حرکت دیستال باشند.

شماره 5 در گرفتن مداد به بهترین حالت عجله نکنید.

بنابراین اغلب، بچه ها عجله می کنند تا یک مداد را کاملاً در دست بگیرند. این فرض هر روز در کلاس های درس اتفاق می افتد. بچه‌ها قبل از اینکه بتوانند مداد را در سطحی که «درست به نظر می‌رسد» در دست بگیرند و دستکاری کنند، شروع به نوشتن می‌کنند و در این بین، پیشرفت ارزشمند را در مراحل گرفتن صحیح مداد از دست می‌دهند.
ما می بینیم که بچه ها در دوران پیش دبستانی شروع به یادگیری حروف می کنند و در مهد کودک مجبور به نوشتن حروف، کلمات و جملات می شوند. با پیشرفت رشد، این قبل از اینکه کودک بتواند از نظر رشدی بتواند مداد را با دقت و تحرک در انگشتان و دستان دستکاری کند.
خوب است که در پیش دبستانی، مهدکودک، یا حتی کلاس های ابتدایی، مدادی را بی نقص ببینید. به ارائه تجربیات، بازی و فعالیت های حرکتی خوب ادامه دهید!

0/5 (0 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *