تعریف کودک در روانشناسی: برای پاسخ به سوال روانشناسی کودک چیست؟ و یا تعریف کودک در روانشناسی، ابتدا باید با تعریف کودک چیست آشنا شویم. به عبارتی کودک به یک انسان کوچک یا خردسال اطلاق می شود که این کوچکی موجب سادگی و بی آلایشی کودک است. در تعریف جهانی کودک به افراد زیر 18 سال کودک گفته می شود. بنابراین این تعریف در واقع شامل خردسالان تا دوره نوجوانی می شود. به طور کلی دوره کودکی بعد از سنین نوزادی انسان شروع می شود و تا رسیدن فرد به سن قانونی که تعرف جهانی آن 18 سال می باشد، است.

مباحث روانشناسی کودک

مباحث روانشناسی کودک را داین بخش بازگو می کنیم. دانستن این مباحث برای والدین بسیار مهم می باشد و برای تربیت فرزندان بسیار کاربردی می باشد. شناخت کودک و نگاه کردن به دنیا از دید یک کودک از دلایل اصلی دانستن مباحث روانشناسی مربوط به کودک می باشد. با شناخت کودک می توانیم بیاموزیم که چگونه مهارت های زندگی را به کودک بیاموزیم. این توجه به تربیت فرزند می تواند در آینده یکی از دلایل موفقیت کودک باشد. در این بخش مباحث مختلفی را که باید در مورد کودک به آن توجه شود، بیان میکنیم.

 

1- رشد فیزیکی کودک

رشد فیزیکی کودکان یکی از فاکتور های مهم برای سلامت کودک می باشد.در صورت عدم رشد کافی و مناسب ممکن است رشد ذهنی کودک نیز با مشکل مواجه شود. بنابراین رشد فیزیکی کودک و سلامت جسمانی او از مباحث بسیار مهم روانشناسی کودک است.

2-رشد ذهنی کودک

رشد ذهنی کودک نیزبرای والدین بسیار مهم می باشد. همه والدین تمایل به پرورش فرزندانی با هوش و قدرت ذهنی بالا دارند. رشد ذهنی کودک از دوران نوزادی و حتی جنینی او شکل می گیرد. برای دوره اولیه زندگی کودک میزان فهم و درک او از دنیای اطراف و در مراحل بعدی میزان یادگیری کودک در مباحثی مانند زبان، هنر و … مهم می باشد. تمام ویژگی های مهم درباره رشد ذهنی کودکان مانند قدرت حافظه و فدرت تصمیم گیری مربوط به مبحث رشد ذهنی کودک در روانشناسی می باشد.

3-رشد احساسی کودک

رشد احساسی و عاطفی کودک نیز از موارد بسیار مهم برای تربیت فرزندان می باشد. عدم توجه به این مبحث موجب بروز اختلالات رفتاری کودک در دوره کودکی، نوجوانی و بزرگسالی خواهد شد. با توجه به رشد احساسی کودک موجبات رشد اجتماعی او را نیز فراهم می کنیم. کلیه احساسات کودک شامل احساس گناه، حس اعتماد به نفس ، امیدواری کودک و … مربوط به این مبحث هستند. تعریف کودک در روانشناسی را باید با توجه به مباحث آن شناخت.

اهمیت روانشناسی کودک

درک و فهم روانشناسی کودک و شناخت والدین از کودک موجب می شود که کودکانی موفق داشته باشیم. رواشناسی کودک شامل مباحث مختلف و پیچیده ای می باشد. در واقع با شناخت بخشی از این مباحث می توانیم گامی اساسی در تربیت فرزند برداریم. همواره باید به این نکته توجه کنیم که کودکان تحت تاثیر رفتار بزرگسالان از خود واکنش نشان می دهند. بنابراین بهتر است که برای تربیت بهتر باید روی رفتار خود نیز تمرکز کنیم.

روانشناسی شخصیت کودک

برای رواشناسی شخصیت کودک باید به این نکته توجه کنیم که کودک ما در حال حاضر چه نوع شخصیتی دارد. سپس با توجه به شخصیت او در جهت بهبود نقاط ضعف کودک اقدام کنیم. کودک ما با توجه به شرایط محیطی و بسیاری از عوامل اطراف خود شخصیتش شکل می گیرد. به عنوان مثال برخی از کودکان دارای شخصیت خجالتی، خوش برخورد، حساس و زودرنج، کنجکاو، خونسرد و یا پر هیجان هستند. در این مقاله تعریف کودک در روانشناسی را به طور مختصر بیان کردیم.

0/5 (0 Reviews)
همراه ما در اینستاگرام کاردرمانی نوین باشید...